450 Samtal om fildelning hos Fores
I dag kommer domen i målet mot Pirate Bay. För den som söker svar och alternativ i tanken bortom den polariserande “vi &dem”-debatten rekommenderar jag att titta på det här samtalet som ägde rum tidigare i år hos den liberala tankesmedjan Fores.
Även om alla märkbart håller med varandra visar det klart och tydligt att en annan värld är möjlig. Eller rättare sagt måste vara möjlig.
439 Bonnier Grid
“Have an open mind to listen and get ready to learn that there are so many things that we don’t really know and understand. It is in our nature to find familiar references when we are encountered with something new. Having an open mind mean that you don’t put any judgement into that process” – Younghee Jung, Nokia.
Bonnier gjorde nyligen om sin webb och sin externa kommunikation. Gillar webben, även om den har sina svaga sidor, och det humanare tilltalet på flera plan. Man har samtidigt som lanseringen publicerat filmer ifrån sin personalkonferens vid namn Grid08. Det verkar ha varit ett litet TED i miniformat ute i Vinterviken i Stockholm. Bonnier har haft den goda smaken att dela med sig av de mest centrala talarna. Dock inte Jonas Bonniers ord till sina anställda – även fast vi bjuds på 30 sekunder extremt spännande retorisk framställan.
En av de mest intressanta talarna var Younghee Jung som kombinerar sina kunskaper i antropologi & design för att bidra med insikter till utvecklandet av mobiltelefoner utifrån hur vi faktiskt lever i dag. Hon talar om hur de agerar i fält, vilka frågor som är mest centrala och hur de brukar arbeta för att få in data på bästa sätt. Kul att hon talar om sitt arbete som en möjlighet för henne att “pursue her dream”. Samt det faktum att hon kombinerar sin kunskap om design med att arbeta med människor – det mest centrala för att utveckla & förändra. För ekonomi kan vi väl inte längre förstå? Åtminstone inte att förstå oss själva och andra runtomkring oss.
434 I BRB

En månad fylld av diverse ting har gjort att bloggen hamnat längre och längre bort mentalt. Nu börjar jag sakta närma mig poster i huvudet.
Har funderat mycket kring riktning. Vem är det jag skriver för och varför? Filtrerar jag, Kommenterar jag filtreringar, Står jag för det jag tipsar om? I vad bottnar intresset för att läsa mig? Med hjälp av några kloka personer har jag börjat närma mig funktionsdugliga svar på de frågorna. Därför hade jag tänkt börja posta igen, ungefär som förut. Men något annorlunda. Ni kommer märka hur.
Dessa två poster är extremt tankeväckande inom just riktning av såväl bloggar som hur vi producerar och konsumerar information i stort;
GoodOld Trend – “An opinion is not an analysis”
Paul Isakson – “Stuck In The Now”
Powered by WordPress with Hiperminimalist Theme design by Borja Fernandez.
Entries and comments feeds.
Valid XHTML and CSS.
